Než začnete stavět – praktické rady a pozvánka na seminář

stavba-domu-prakticke-radyRodinný dům stavíte většinou jen jednou za život. Budoucí stavbě se proto věnujte s dostatečným předstihem.

Jednání s úřady a příprava projektu trvá řadu měsíců plných diskutování s odborníky, zjišťování informací na úřadech a hledání kompromisů mezi svými představami a skutečnými možnostmi stavby. Odměnou za náročnou práci bude bydlení ušité na míru vám i vašim blízkým.

Podívejte se do peněženky i územního plánu

Vyhraďte si peníze nejen na nemovitost, ale i na investice do potřebné rekonstrukce. Předem si nechte odhadnout, kolik budou úpravy stát, ať koupíte stavbu odpovídající vašim financím.

Zamyslete se, jak bude vaše rodina fungovat za několik let. Je pro vás stavba dostatečně velká, nebo se časem přestěhujete do většího?

Vaše kroky by také měly vést na stavební úřad. Zde se z územního plánu dozvíte, jak velkou stavbu můžete na pozemku postavit, nebo jak moc rozšířit. Podívejte se i na okolní pozemky, nechystá se v dosud nedotčené zeleni v sousedství stavba obchodního centra?

Najděte si odborníka

Oslovte odborníka, projektanta nebo architekta. Ten vám vytvoří studii stavby a bude pomáhat při její přípravě. Při výběru odborníka je důležité, abyste dali i na vzájemné sympatie, nedoporučuji se řídit pouze nabízenou cenou za práce. Je možné, že budete spolupracovat i několik let a to stojí za trochu přemýšlení. Určitě se sejděte, proberte plán stavby a podle toho se rozhodněte.

Ohlášení nebo stavební povolení?

S rozpracovanou studií navštivte stavební úřad. Dozvíte se, zda plánovaná stavba splňuje jejich požadavky a jaké další instituce se budou ke stavbě vyjadřovat. Také se zde dozvíte, zda bude pro stavbu třeba stavební povolení, nebo vystačí ohlášení.

Ohlášení je zjednodušená verze stavebního povolení určená pro rodinné domy a podobně velké stavby. Při ohlášení má úřad daleko kratší lhůtu na vyjádření, a pokud zůstane žádost bez odezvy, můžete po jejím uplynutí automaticky začít stavět.

Nezapomeňte na sousedy

Hlavní částí žádosti o povolení nebo ohlášení je projektová dokumentace. Ta je pro stavební povolení i ohlášení stejná a její povinný obsah určuje vyhláška.

I příjemný soused může, pokud není včas informován, stavbu zkomplikovat. U ohlášení, které předkládáte stavebnímu úřadu, je povinnou přílohou i podepsané seznámení sousedů se stavbou. U stavebního povolení sousedy oslovuje přímo úřad. Doporučuji sousedy s plánovanými pracemi seznámit s předstihem, i pokud to není vaše povinnost.

K projektu se vyjadřují i další instituce, často odbor životního prostředí nebo památkáři. Jejich lhůta na vyjádření je měsíc, pokud ale požadují další vyjádření od někoho jiného, lhůty se sčítají.

Půl roku až rok

Celková doba vyřizování stavebního povolení od začátku prací na projektu trvá v ideálním případě půl roku, u ohlášení o něco méně. Z vlastní zkušenosti doporučuji začít plánovat stavbu alespoň rok předem.

Seminář pro ty, kdo se chystají stavět

Jednou z možností, jak se dobře připravit na stavbu je seminář určený těm, kdo se chystají stavět, přestavovat nebo nechat si postavit rodinný dům.

  • seminář proběhne v sobotu 14. května 2011 v Praze
  • provede vás úskalími při přípravě stavby, pomůže vyhnout se chybám a dosáhnout úspor.
  • Praktická témata o přípravě stavby: Rozhodování zda volit byt, nebo rodinný dům, co obnáší příprava stavby, jednání s úřady, jak ovlivnit cenu stavby, úspory při provozu stavby a další

Více o semináři na www.perlikprojekce.cz/seminar

Další podobné články si můžete přečíst na Stavařském blogu: www.perlikprojekce.cz/blog

Autorem článku je Martin Perlík, stavební inženýr a projektant

2 reakcí na “Než začnete stavět – praktické rady a pozvánka na seminář”

  1. [...] blogu přibylo 18 článků a do slovníku 32 hesel, články Než začnete stavět ze Stavařského blogu vyšly i na blogu Nejřemeslníků a Jak jednat s úřady na portálu [...]

  2. Miroslav Frayer napsal:

    Doporučuji stránky zaktualizovat. Stavební zákon prošel novelami a není tu o nich ani slovo.
    Zdravím všechny.

Vložit komentář