Plánujete doma nějaké vylepšení? Zkuste nové poptávky!

poptavkyPokud jste na stránkách NejŘemeslníků nějakou chvíli nebyli, čeká na vás velká novinka. Spustili jsme systém poptávek. Pokud například potřebujete novou šatní skříň na míru nebo vymalovat byt, popíšete jaké je přesné zadání vaší zakázky, my po kontrole poptávku publikujeme, oslovíme osvědčené řemeslníky a vy si nakonec vyberete z jejich nabídek.
Protože se jedná o téma poměrně rozsáhlé, rádi bychom poptávky malinko představili formou několika častých dotazů našich uživatelů.
Proč zadávat poptávky, když na NejŘemeslnících mohu oslovit firmu rovnou s konkrétním požadavkem?
Poptávky šetří váš čas. Zadání napíšete jednou a všichni jej vídí. Nemusíte hledat, které firmy oslovit. Nemusíte je nahánět, než se dovoláte, protože jsou „v terénu“. Nemusíte je znovu všechny obvolávat, pokud jste si vzpomněli na nějaké doplnění zadání. Nemusíte je uhánět, jestli už vám pošlou slíbenou nabídku. To všechno se snažíme dělat my, s pomocí systému a našeho administrátora.
Vy jen dostanete nabídky. Případně můžete komunikovat s dodavateli a všem, kteří dali nabídku poslat najednou zprávu anebo s nimi můžete naopak v soukromých zprávách citlivé údaje doladit individuálně.
U nabídek vidíte také reference firem přímo ve stránce s nabídkami, vybíráte si tedy nejen podle obsahu a ceny nabídky, ale také podle toho, jak se již firma osvědčila jinde.
Komu ale více vyhovuje přímé telefonování, tuto možnost rozhodně  stále také má. Je to rovnocenná alternativa. Každý si může vybrat cestu i podle typu zakázky a dalších okolností. Například pokud potřebuji topenáře zítra, taky je asi stále lepší volat a volat.
Jaké jsou typické poptávky?
Zatím je to poměrně pestré. Nicméně z prvních pár desítek poptávek je zřejmé, že systém je vhodný spíše na větší „projekty“. Například vidíme truhlářské zakázky, malířské práce nebo různé rekonstrukce od elektroinstalace přes sádrokartony po bytová jádra, kdy je možné poměrně dobře popsat zadání a také udělat ze strany dodavatele alespoň rámcovou nabídku včetně ceny. Sytém umožňuje i soukromou komunikaci s dodavatelem, kterou ostatní dodavatelé nevidí, stejně tak jako nevidí konkurenční nabídky. Systém je tedy poměrně propracovaný.
Ukazuje se, že na drobné a urgentní věci typu oprava pračky jsou poptávky příliš složité a zdlouhavé. A upřímně tento typ prací asi ani není úplně naším cílem. Naším hlavním cílem je pomoci uživatelům vybrat dobrou firmu a vyhnout se riziku, že vás náhodně zvolená firma zklame při zakázce, kdy jsou v sázce tisíce nebo desetitisíce korun. Dělat výběrové řízení na pohotovost je asi jednak oxymoron, a druhak také zatím nevidíme, jak takovou službu na zakázky v řádu stokorun poskytovat a ekonomicky přežít.
Na poptávky už existují specializované servery, proč se poptávkám věnují i NejŘemeslníci?
1. Poptávky zvyšují užitečnost pro uživatele i pro firmy
Poptávky uzavírají „životní cyklus“, který začíná a končí referenci na firmu. Naším cílem je ukazovat, kdo svou práci dělá dobře a kdo ne a komu se vyhnout. Tak pomáháme vám, uživatelům. Aby celý systém fungoval, musí ovšem pomáhat i firmám. Protože pro firmy jsou reference (a ostatně i jejich webové stránky ) předvším prostředkem, jak získat další zakázky. Proto jsou poptávky důležité a posunují NejŘemeslníky od fóra na sdílení zkušeností k nástroji a tržišti, které se snaží nejen kultivovat prostředí, ale také být důležitým pomocníkem a nástrojem pro uživatele i řemeslníky.
2. Stávající systémy poptávek se soustředí na stlačení ceny komodit nikoli na snížení rizika výběru firmy realizující služby.
Od řemeslných firem víme, že se specializovanými poptávkovými servery nejsou příliš spokojeni, protože neřeší dobře jejich problémy při získávání zakázek a často je proto přestali používat. Tyto servery jsou typicky zaměřeny na poptávky komodit a dobře fungují pro koupi komodity za nejnižší cenu. Tyto servery také obesílají s poptávkou až stovku firem. Je tedy nutné, aby práce na zadání nabídky byla minimální, protože taková je i šance na získání zakázky. To při zpracování nabídky řemeslných prací často neplatí a nezřídka je také třeba i komunikace a upřesňování zadání. Proto naše řešení spočívá v oslovování menšího počtu, ale osvědčených firem s dobrým hodnocením a až v okamžiku, kdy jsou vytížení nebo poptávku z nějakého důvodů odmítnou, oslovujeme další. Ze strany řemeslníků máme první pozitivní ohlasy a věříme, že vám tak budeme schopni zajistit dobré nabídky od kvalitních firem.
Téma poptávek jsem dnes jen nakousli a budeme se mu i zde na blogu věnovat i nadále. Napadají vás na téma poptávek další otázky a váháte, jestli se zeptat? 😉 Neváhejte. Malinko trpíme provozní slepotou a proto vaše dotazy opravdu oceníme.
Ovšem nejvíce ze všeho oceníme pokud poptávky rovnou vyzkoušíte. Plánujete doma nějaké vylepšení? Zadejte si poptávku. Věřím, že Vám pomůžeme ušetřit čas a najít toho správného dodavatele. Nemusí to jít ještě všechno úplně hladce, ale nic ztratit nemůžete, můžete jen získat. Doufám, že se s námi také podělíte o své dojmy. Bez vašich názorů se neobejdeme, nejlepší vylepšení jsou na základě vašich připomínek.

Publikováno v rubrice Funkcionalita, NejZóna. Trvalý odkaz.