Vlastně to ani tolik nepráší…

Petr Šimonříká Petr Šimon, kterého najdete na našem portálu pod firmou Kupe.sdk.

Sádrokarton, kontroverzní, upřednostňovaný i zavrhovaný. Tak se podívejme na jeho sádrový zoubek.

Sádrokarton byl patentován v USA na konci 19. století. Jako stavební prvek odpovídá požadavkům moderní doby i stavitelství. K jeho přednostem patří přizpůsobivost, variabilnost, nízká hmotnost, dobře se s ním manipuluje, má mnohostranné použití, je ekologický, zcela recyklovatelný, snadno se opravuje nebo vyměňuje a v neposlední řadě se s ním pracuje poměrně rychle. Dají se z něj poskládat příčky, podhledy, plovoucí podlahy, instalační příčky, můžete z něj vytvořit i suchou omítku. Jinými slovy..se sádrokartonem můžete začít od podlahy, vytvořit z něj příčky, koupelnu a zútulnit podkroví a to vše, velmi snadno a suchou cestou.

Souhlasíte se mnou, Petře?

Jistě, sádrokarton je velmi flexibilní a umožňuje realizovat různorodé představy mých zákazníků. Poslední dobou hodně pracujeme v panelákových bytech a rodinných domech, ale výjimkou nejsou ani nákupní centra a kancelářské prostory. Je to pestrá práce a to mě na tom baví.

sdk-pricka-se-zasupovacimi-dvermi_104_0387 Tak to asi nejsou pořád jen velké, rovné a holé plochy?

To rozhodně nejsou. Momentálně pracuji na zakázce, kde si zákazník přeje kruhové podhledy s nepřímým osvětlením, což není zrovna typický požadavek.

Ve vašem oboru je velká konkurence, jak se s tím vyrovnáváte?

To ano… důsledkem toho je, že i když se snažím zákazníkovi vyjít maximálně vstříc a „ušít“ mu zakázku na míru, tak ne vždy se dobereme k zdárnému cíli. Ale tím si zajisté prochází každý drobný řemeslník. V získávání zakázek mi hodně pomáhá portál NejŘemeslníci, za což jsem opravdu rád a tímto vám chci poděkovat za vaši snahu pomoci jak drobným řemeslníkům, tak i zákazníkům.

Samozřejmě také využívám nabídky firem, s kterými spolupracuji již několik let, a máme vzájemně vybudovanou důvěru.

Objevil jste NejŘemeslníky náhodou?

snizeni-podhledu-pro-bodova-svetla_Snimek_002O vašem portálu mi pověděl dlouholetý známý, také skvělý řemeslník instalatér Roman Maruna. Zaujala mě především možnost si doma v klidu probrat nabídku zakázek a posléze komunikovat přímo se zákazníkem. Velice pozitivně na mě zapůsobila možnost zpětné reakce zákazníka na odvedenou práci formou referencí.

No vida! Takže reference opět zafungovala i v našem případě! Vraťme se ale k vaší práci. Máte představu, kolik už jste nadýchal prachu?

Po těch pár letech, co se věnuji této práci, tak už mi připadá, že to vlastně ani tolik nepráší ;o). Každopádně, pokud brousíme a je toho prachu přeci jen více, používáme brusku s odsáváním, jinak samozřejmě používáme standardní ochranné pomůcky, jako rukavice, občas brýle….

No, tak to by chtělo volné víkendy a v přírodě si trochu pročistit plíce. Stíháte to?

Poslední dobou na relaxaci nezbývá čas. Pokud mohu, tak si udělám volno alespoň v neděli a snažím se nemyslet na práci, ale věnovat se rodině.

uprava-oblouku-a-knihovna-do-sdk-pricky_104_0262Přiznávám, že se spíš přikláním k tradičním materiálům. Třeba kvůli zvukové izolaci. Přesvědčte mě, obraťte mě na sádrokartonovou víru…

Velkou výhodou sádrokartonu je variabilita a rychlost montáže, se kterou se dá zpracovávat. Nevýhodou není ani tak sádrokarton sám, jako lidé, kteří mu nedůvěřují.

Hm, takže já taky…

Myslím si, že nedůvěra je důsledkem zfušovaných prací – když vám sádrokarton někdo špatně namontuje, nebudete chtít vidět ani jeho ani sádrokarton. A co se týče zvukové izolace, všechno se dá řešit. Řekněte, jakou máte představu a jistě budete se sádrokartonem spokojená i vy…

Mým krédem je odvést svou práci tak, aby byl zákazník co nejspokojenější. Snažit se vyjít maximálně vstříc a být slušný a poctivý. Jsem rád, když se toho samého dočkám i od zákazníka. Takže, až budete potřebovat sádrokarton, dejte vědět!

Dobře, ozvu se a děkuji za rozhovor.

Dana Říhová

3 reakcí na “Vlastně to ani tolik nepráší…”

 1. awe_cz napsal:

  19. stoleti, ne dvacateho!

  • michal napsal:

   jak praví Wikipedie …Historie sádrokartonu ..

   Pan Augustine Sackett v USA 22.5 1894 vynalezl systém vrstvení desek pro příčky a požádal o patent. Ty se skládaly ze čtyř vrstev vlněného papíru. Desky byly velké 36 „x 36″ a 1 / 4 “ (palce) tlusté s otevřeným okrajem.
   v letech 1910 – 1930 došlo k průmyslové výrobě sádrokartonu. Tento vývoj dospěl do dnešní podoby, tohoto významného stavebního materiálu

   to jen tak aby se ujasnilo na konci kterého století byl sádrokarton uveden v život …

 2. Tomsová napsal:

  Dobrý den, můžete prosím sdělit svůj názor – je tzv. venkovní sádrokarton
  vhodný na zahradu k oplocení??? /nejedná se o bezpečnostní plot,
  pouze jakousi zástěnu k vytvoření soukromí/

  Děkuji

Vložit komentář