Změna dodavatele plynu krok za krokem

Ačkoli může domácnost změnou dodavatele plynu ušetřit až tisíce korun ročně, často ji od jejího provedení odrazuje představa složitého vyřizování, papírování a běhání po pobočkách. Přitom je změnu možné provést během několika okamžiků a z pohodlí domova. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

Krok číslo 1: Výběr nového dodavatele
Ze všeho nejdříve je potřeba vybrat si dodavatele, s jehož plynem opravdu ušetříte. Můžete se poptat na zkušenosti svých známých, nebo si udělat průzkum cen na internetu. Nejjednodušší je využít některý z nezávislých srovnávačů cen, například www.kalkulator.tzb-info.cz, který doporučuje také Energetický regulační úřad.
Sledovat byste neměli pouze cenu plynu, ale také podmínky, za které tuto cenu získáte. Pokud si chcete nechat v rozhodování volné ruce, vybírejte nabídky se smlouvou na dobu neurčitou. Např. u MND – Moravských naftových dolů, šetří zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou na topení plynem průměrně 22% oproti dominantnímu dodavateli. Při 21 MWh za rok je tak úspora u jejich produktu Plyn z první ruky – Bonus 7 400 Kč. Více na www.mnd.cz

Krok číslo 2: Dvakrát měř, jednou řež
Ještě než s vybraným dodavatelem uzavřete smlouvu, raději si ho pořádně prověřte. Zeptejte se na zkušenosti i svých známých. Hodně vám napoví také jednání zaměstnanců společnosti. Můžete buďto zajít na pobočku, nebo zavolat na zákaznickou linku (měla by být ideálně bezplatná) a ověřit si, jak pružně dokáží reagovat na vaše dotazy a jak dlouho musíte čekat na přepojení.

Krok číslo 3: Příprava podkladů
Jakmile budete mít jistotu, že nový dodavatel je pro vás ten pravý, je nutné připravit si potřebné dokumenty. Najděte si poslední fakturu, na níž uvidíte údaje o své spotřebě a EIC kód (identifikační kód vašeho odběrného místa), který při změně uvedete novému dodavateli. Ideální je mít po ruce také smlouvu se stávajícím dodavatelem, z níž vyčtete název produktu, který od něj aktuálně odebíráte, a informaci o konci vašeho smluvního závazku.

Krok číslo 4: Objednávka
Ve chvíli, kdy budete mít připraveny všechny dokumenty, můžete se pustit do samotné změny. Tu můžete uskutečnit např. na pobočce, písemně či po telefonu. Nejkomfortnější je to ale samozřejmě prostřednictvím webu z pohodlí vašeho domova. Tento velmi jednoduchý způsob nabízí např. právě MND – Moravské naftové doly na jejich webu www.mnd.cz.

Krok číslo 5: Smlouva a plná moc
Ti z vás, co uskuteční změnu dodavatele pomocí online formuláře na webu vybraného dodavatele, obdrží pravděpodobně na e-mailovou adresu návrh smlouvy a plnou moc. Oba dva dokumenty si prostudujte, podepište a pošlete zpět. Plná moc je pro vás zárukou toho, že se od této chvíle již nemusíte vůbec o nic starat. Na jejím základě totiž nový dodavatel vše vyřeší za vás, včetně vypovědění smlouvy stávajícímu dodavateli a oznámení distributorovi plynu. Předtím, než zahájíte odebírání plynu od nového dodavatele, doporučujeme novému i stávajícímu dodavateli nahlásit aktuální stav plynoměru.
graf
Uspora PLYN MND.indd



Sdílet článek

Autor příspěvku: NejZóna